Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Co przyniesie nadchodzący tydzień

2015-03-13






W czwartek poznamy odczyt inflacji ze strefy Euro za luty bieżącego roku. Ostatni odczyt miesiąc do miesiąca był na ujemnym poziomie -1,6% i wydaje się, że z wysokim prawdopodobieństwem należy spodziewać się w lutym dodatniego odczytu, a to głównie za sprawą osłabiającego się euro, które straciło względem dolara 7,5% od początku 2015 roku. Równolegle podawany odczyt o bilansie handlowym za styczeń może jeszcze nie oddawać w pełni wpływu waluty na eksport.



Spośród dwóch aukcji papierów skarbowych ciekawsza oczywiście będzie aukcja dziesięcioletnich papierów niemieckich, których rentowność w bieżącym tygodniu zeszła poniżej 0,2% i ma szansę zbliżyć się w najbliższych tygodniach do zera. Rekordowemu wypłaszczeniu ulega również krzywa niemieckich obligacji skarbowych i różnica pomiędzy rentownością papierów dziesięcio-, i dwuletnich zeszła poniżej 50 pb. Dla porównania analogiczny spread papierów amerykańskich to ponad 140 pb.

Cały rynek czeka z niecierpliwością na komunikat po posiedzeniu Fedu i możliwe porzucenie słów świadczących o cierpliwości w utrzymywaniu niskich stóp procentowych w USA. Ostatnie dane z rynku pracy podsyciły spekulacje na temat podwyżki stopy procentowej już w czerwcu lub wrześniu bieżącego roku. Są to jednak jedyne dane, które sprzyjają takiemu stanowisku. Większość danych makro zaskakuje w negatywny sposób. Gdyby komunikacja ze strony przedstawicieli Fed i FOMC chociaż w najmniejszym stopniu okazała się gołębia, rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich zejdą znacznie poniżej 2%.

Osiemnastego marca poznamy odczyt polskiego PPI w lutym i bardzo prawdopodobne, że zaskoczy on na minus, a to z powodu importowanej deflacji ze Strefy Euro. Europa jest głównym partnerem handlowym Polski i osłabiająca się wspólnotowa waluta może pobudzić jeszcze bardziej deflację w Polsce. Co prawda, przedstawiciele rządu w bieżącym tygodniu wykluczali możliwość zaistnienia takiej sytuacji ale lepiej poczekać na twarde dane niż przyjmować deklaracje ministrów w cenie nominalnej bez dyskonta doświadczenia.


Pobierz w wersji PDF