Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Co przyniesie nadchodzący tydzień

2015-11-27



W przyszłym tygodniu odbędą się posiedzenia władz monetarnych w Polsce i Strefie Euro. Jeśli chodzi o RPP, to nikt nie oczekuje decyzji o obniżeniu stóp procentowych. Poluźnienia można spodziewać się w przyszłym roku, gdy powołani zostaną nowi członkowie Rady. Czy jednak rzeczywiście? Historia pokazuje, że objęcie stanowiska członka RPP często wiąże się, z co najmniej lekką zmiana poglądów. Po pierwsze, członkiem RPP można być tylko raz, więc znika pokusa uległości wobec polityków w zamian za ponowną desygnację. Po drugie, nie sposób nie doceniać roli Instytutu Ekonomicznego NBP w kształtowaniu poglądów członków RPP. Lista ekspertów od polityki pieniężnej nie jest długa i co gorsza, mało który z nich reprezentuje poglądy miłe nowej władzy. Bardzo prawdopodobne jest więc, że w nowym składzie RPP znajdziemy niewielu fachowców od bankowości centralnej. Oznacza to, że ich możliwości merytorycznego polemizowania z tezami Instytutu Ekonomicznego będą ograniczone. Po trzecie, odpowiedzialność za politykę pieniężną to duży ciężar i w warunkach kolegialnego podejmowania decyzji dużo łatwiej podejmuje się decyzje zgodne z tym, co myśli większość. Mniej jest miejsca na stanowiska radykalne.

Patrząc na najnowszą projekcję inflacji nietrudno zauważyć, że nie daje ona zbyt wiele miejsca na obniżanie stóp. Już obecnie PKB rośnie w tempie bardzo zbliżonym do potencjalnego, zaś prawdopodobieństwo kolejnych pozytywnych szoków podażowych ze strony cen surowców jest coraz mniejsze. Rośnie za to szansa na ich wzrosty. To, co ostatnio działa na rzecz scenariusza luzowania polityki to kurs walutowy, który uległ osłabieniu. To jednak za mało, aby zrobić miejsce na niższe stopy. Ostatnia wypowiedź prezesa NBP nie pozostawia wątpliwości.

W przypadku Europejskiego Banku Centralnego oczekiwania dotyczą dalszego luzowania polityki pieniężnej. W odróżnieniu od NBP, jest tu spora szansa na ich ziszczenie się. Możliwe scenariusze, to rozszerzenie bazy i/lub wartości papierów skupowanych przez EBC, dalsze obniżki stóp bazowych i przedłużenie trwania programu. Biorąc pod uwagę, że ostatnio sytuacja na rynku walutowym jest po myśli EBC, nie oczekiwałbym natychmiastowej decyzji w zakresie stóp procentowych. Większe prawdopodobieństwo ma „podrasowanie” prowadzonego obecnie programu skupu aktywów, a raczej zapowiedź takich działań. W „zaklinaniu rynków” prezes Draghi jest naprawdę mistrzem.


Pobierz w wersji PDF