Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Aktywa pod zarządzaniem Skarbiec TFI na koniec sierpnia

2015-09-04


W trudnym otoczeniu rynkowym napływy netto do funduszy Skarbiec TFI w sierpniu były dodatnie i wyniosły +38 mln zł

Skarbiec TFI – jedno z największych na polskim rynku Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, na koniec sierpnia tego roku zarządzało aktywami netto o wartości 14,59 mld zł.

Aktywa funduszy Skarbiec TFI skierowanych do szerokiego grona inwestorów wynosiły na koniec sierpnia blisko 3,4 mld zł i były na podobnym poziomie do stanu na koniec lipca br.

Aktywa funduszy akcyjnych, mieszanych i alternatywnych zarządzanych przez Skarbiec TFI wyniosły na koniec sierpnia 1,63 mld zł. Od początku tego roku do końca sierpnia wartość aktywów funduszy akcyjnych zarządzanych przez Skarbiec TFI wzrosła o ponad 300 mln zł, czyli 23%.

Sierpień był bardzo wymagający dla zarządzających funduszami, szczególnie tych, które inwestują w akcje. Przez rynki kapitałowe przeszła fala spadków wywołana głównie przez załamanie na chińskich giełdach. Największe spadki, także na polskiej giełdzie, miały miejsce w drugiej połowie sierpnia. Wyjątkowo gwałtowana przecena akcji, szczególnie na giełdzie w Chinach, podczas sesji w dniu 24 sierpnia została nazwana „czarnym poniedziałkiem”. Na warszawskim parkiecie sierpień był dla inwestorów nieudany. Indeks szerokiego rynku WIG stracił 2,8%, indeks mWIG40 zanotował w sierpniu spadek o 3,6%, a stopa zwrotu indeksu małych spółek sWIG80 była bliska zera. W warunkach chwilowego załamania koniunktury niemal na wszystkich rynkach, trudno było w sierpniu o wypracowanie dodatnich stóp zwrotu, szczególnie w funduszach inwestujących w akcje. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na stopy zwrotu wypracowane przez fundusze akcyjne Skarbiec TFI od początku tego roku. Za ostatnie 8 miesięcy stopa zwrotu w funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek wyniosła +6%, Skarbiec Market Opportunities zyskał +3,3%, a Skarbiec Top Brands +3,7%. Wszystko wskazuje na to, że środowisko niskich stóp procentowych będzie utrzymywało się w kolejnych kwartałach. A to oznacza, że inwestorzy nie zrezygnują z inwestowania w fundusze przynoszące dużo wyższe stopy zwrotu niż bankowe lokaty.

 Pomimo zawirowań na rynkach kapitałowych, Skarbiec TFI notuje dodatnie napływy netto. W sierpniu 2015 r. sprzedaż netto funduszy skierowanych do szerokiego grona inwestorów wyniosła 38 mln zł. Oczekuję, że w najbliższych miesiącach na parkietach zagranicznych nastąpi poprawa koniunktury i będziemy notować jeszcze większe zainteresowanie inwestowaniem w fundusze kapitałowe.
– mówi Marek Rybiec, prezes zarządu Skarbiec Holding S.A.

Pobierz w wersji PDF