Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Co przyniesie nadchodzący tydzień

2015-03-27







W przyszłym tygodniu warto przyglądać się danym z amerykańskiego rynku pracy oraz danym na temat dochodów i wydatków osobistych. Dane na temat nowych miejsc pracy oraz wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pokazują poprawę na rynku pracy. Nie widać jej jednak w danych o wynagrodzeniach. W lutym roczna dynamika przeciętnej stawki godzinowej wyniosła zaledwie 2%. Drugą daną, która jest bardzo interesująca z punktu widzenia kondycji rynku pracy jest wskaźnik partycypacji, czyli relacja liczby pracujących do ogółu osób w wieku roboczym. Udział ten spadał w ostatnich latach, z 65% do poniżej 63% obecnie. Swojego czasu spadek bezrobocia wiązany był właśnie z wychodzeniem ludności z rynku pracy, co powodowało, że niższe bezrobocie niekoniecznie było zjawiskiem negatywnym. Wydaje się, że dopiero zarysowanie się trendu wzrostu wskaźnika partycypacji będzie świadczyło o przełomie na rynku pracy. Być może pierwsze oznaki już są, gdyż od pewnego czasu wskaźnik partycypacji ulega poprawie w grupie osób wyżej wykształconych.

Ożywienie gospodarcze w Polsce odbywa się w sposób, oględnie mówiąc, nie rzucający się w oczy. Efektem ubocznym jest słabszy popyt na dobra importowane, co odbija się na bilansie handlu zagranicznego. Z drugiej strony gospodarka Zachodniej Europy wyraźnie odbiła od dna. Według danych miesięcznych NBP, opartych na płatnościach, deficyt w IV kwartale wyniósł 1,3 mld EUR. Mediana prognoz dla danych kwartalnych za ten okres to deficyt na poziomie 1,4 mld EUR. Zapewne nie spotka nas zaskoczenie na miarę danych miesięcznych za styczeń, które były znacznie lepsze od oczekiwań, ale należy z uwagą śledzić dane za kolejne miesiące.

Przełom miesięcy to oczywiście wysyp danych na temat wskaźnika PMI. W krajach wysoko rozwiniętych obserwujemy poprawę w tym zakresie i takie tez są oczekiwania. Wyjątek stanowią Chiny, gdzie analitycy spodziewają się pogorszenia nastrojów w biznesie. Dana ta będzie rzutowała zarówno na sentyment inwestorów w stosunku do rynków wschodzących jak i na rynki towarowe, zwłaszcza metali przemysłowych.


Pobierz w wersji PDF