Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

3 urodziny Subfunduszu Skarbiec-Spółek Wzrostowych

2014-06-10


W maju br minęły trzy lata działalności Subfunduszu Skarbiec-Spółek Wzrostowych, który powstał w 2011 roku z przekształcenia Subfunduszu Skarbiec-Sektora Nieruchomości. Dziś jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych funduszy na rynku a jego 3 letnia stopa zwrotu wynosi +38,8%*.

W marcu 2014 Subfundusz został nagrodzony nagrodą Alfa, przyznawaną przez Analizy Online, jako najlepszy fundusz europejskich rynków wschodzących 2013 roku, a lider portfela Michał Cichosz w plebiscycie zarządzających Gazety Giełdy Parkiet w 2013r. został uznany za jednego z najlepszych zarządzających.

Subfundusz Skarbiec-Spółek Wzrostowych jest zdecydowanie jednym z najciekawszych funduszy akcyjnych oferowanych na polskim rynku. Bardzo dobra selekcja spółek, uporządkowany proces inwestycyjny oraz doświadczenie i znakomite wyczucie samego zarządzającego pozwoliły funduszowi uzyskać bardzo wysokie stopy zwrotu.
 

3-letnia stopa zwrotu (30.05.2011-30.05.2014) Subfunduszu Skarbiec-Spółek Wzrostowych
38,80%
Indeksy (30.05.2011-30.05.2014)
WIG ISE 100 (w PLN) RTS (w PLN)
5,20% 7,59% -24,30%

Stopa zwrotu Subfunduszu Skarbiec-Spółek Wzrostowych (zielona linia) na tle regionalnych indeksów za 3 ostatnie lata:



W tym samym okresie 30.05.2011-30.05.2014:

  • Średnia dla funduszy Akcji Europy wschodzącej -3,2%
  • Średnia dla funduszy polskich uniwersalnych -1,9%
  • Średnia dla funduszy polskich MIŚ +8,5%
  • Średnia dla funduszy tureckich +3,2%
  • Średnia dla funduszy rosyjskich -23,1%
Źródło: Analizy Online


W 2013 roku analitycy Analiz Online przyznały Subfunduszowi 5 gwiazdek, uznając Skarbiec-Spółek Wzrostowych za fundusz „nietuzinkowy”.

„Podczas gdy przeważająca część rozwiązań dedykowanych rynkom akcyjnym jest w różnym stopniu skrępowana ustalonym benchmarkiem, to w tym przypadku mamy do czynienia z podejściem czysto selekcyjnym. Rolą zarządzającego jest wytypowanie spółek tylko o wysokim potencjale wzrostowym, w portfelu nie ma miejsca na duże podmioty tylko dlatego, że stanowią istotny komponent benchmarku. To rzadkie, ale niezwykle elastyczne podejście, które dotychczas sprawdza się bardzo dobrze.  Doskonale świadczą o tym osiągane przez fundusz stopy zwrotu. Wyniki Skarbiec-Spółek Wzrostowych w przeciągu minionych dwóch lat zdecydowanie odróżniały się na korzyść względem innych rozwiązań w grupie, niezależnie od przyjętego interwału czasowego.” 


A co mówi sam zarządzający funduszem – Michał Cichosz

Obserwując firmy notowane na giełdach w regionie i na świecie widzimy obecnie wiele ciekawych okazji inwestycyjnych w postaci firm oraz marek, które mają bardzo mocne atuty żeby nie tylko znaleźć swoją niszę na rynku, ale także znacząco zdominować daną branże w swoim kraju, czy stać się regionalnym liderem danego produktu lub usług.

Jak znajdujemy te biznesowe perełki?

W każdym segmencie wyłowimy spółki, które przez długie lata zachowują się znacznie lepiej od konkurencji i potrafią dynamicznie rosnąć często pomimo słabszej koniunktury na szerokim rynku. Muszą to być firmy, które mają konkretny rodzaj przewagi konkurencyjnej pozwalającej jej stać się liderem w danej dziedzinie. Na przykład dzięki lepszej logistyce, skali działalności, sile zakupowej spółka ma szansę zostać liderem kosztowym. Można również znaleźć lidera jakościowego, jeżeli konsumenci są skłonni płacić za produkt regularnie więcej z uwagi na jego unikalne cechy/markę. Właśnie w ten sposób wyłaniamy kandydatów do portfeli naszych funduszy. Przede wszystkim wybieramy spółki generujące mocne przypływy pieniężne, posiadające właścicieli zaangażowanych aktywnie w prowadzenie biznesu spółki i kreujących jej strategię na lata.

Jaka jest filozofia inwestowania?

W stosowanej filozofii inwestowania kładziemy mocno nacisk na analizę fundamentalną. Konsekwentnie staramy się wyławiać firmy stawiając przy tym na silne i dynamicznie rosnące biznesy, które mają szanse dostarczyć ponadprzeciętną wartość dodaną dla akcjonariuszy. Atutem Subfunduszu Skarbiec-Spółek Wzrostowych jest jego polityka, pozwalająca na dywersyfikację geograficzną, a dzięki szerszemu spektrum ułatwiająca także znalezienie wielu ciekawszych spółek o profilu wzrostowym. Taka strategia, w obecnych warunkach rynkowych, jest w stanie w długim terminie przynosić nam rocznie dwucyfrową stopę zwrotu, co na tle tradycyjnych produktów akcyjnych jest ciekawą i wyróżniającą się propozycją inwestycyjną.


*Dane na dzień 30.05.2014r.