Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Podsumowanie tygodnia 19.05.2014 - 23.05.2014 r.

2014-05-27



Za nami wyborczy weekend. W Unii Europejskiej wybory do Parlamentu, na Ukrainie wybory prezydenckie. Porównanie warunków w jakich głosowali Polacy i Ukraińcy powinno dać do myślenia nawet największym eurosceptykom. Choć na przykład jeśli chodzi o politykę energetyczną Unia nie dopracowała się jednolitego stanowiska, a jeśli chodzi o skuteczność NATO pojawiają się różne głosy, to jednak nasza obecność w strukturach europejskich daje wielki komfort i poczucie bezpieczeństwa. Patrząc na frekwencję wyborczą można zaryzykować twierdzenie, że zbyt duże. Polska gospodarka w przedwyborczym tygodniu dała kolejne sygnały potwierdzające ożywienie. Tak naprawdę pisanie o potwierdzaniu ożywienia przestało mieć sens, gdyż jest ono już niekwestionowane i teraz przez długi czas oglądać będziemy dobre dane makro, pytaniem pozostanie tylko czy dobre czy bardzo dobre. Dwa tygodnie temu poznaliśmy dane o rekordowo niskiej inflacji i „szybki”, bardzo wstępny, szacunek PKB za I kwartał, który wzrósł szybciej niż oczekiwano. Rosną także płace i zatrudnienie, o czym dowiedzieliśmy się w zeszłym tygodniu, w efekcie fundusz płac urósł w kwietniu o 4,8%. Również szybciej od prognoz wzrosła produkcja przemysłowa. Już w tym tygodniu poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu, która dzięki Świętom Wielkanocnym wzrosła o 8,4% rdr.
W tym tygodniu poznamy jeszcze dane o stopie bezrobocia rejestrowanego, które według oczekiwań spadnie poniżej 13% oraz bardziej szczegółowe dane o polskim PKB. Dzięki najnowszej publikacji GUS o wynikach finansowych przedsiębiorstw w I kwartale tego roku wiemy, że poprawa sytuacji gospodarczej przekłada się na kondycję przedsiębiorstw. Spośród 16 375 podmiotów niefinansowych zatrudniających 50 i więcej osób wynik finansowy ze sprzedaży za I kwartał 2014 był o 8,9% wyższy niż przed rokiem, zaś zysk netto wykazało 67,6% firm w porównaniu do 61,6% przed rokiem. Dynamika przychodów była wyższa niż dynamika kosztów, a płynność finansowa uległa poprawie. Poprawa kondycji przedsiębiorstw to nie tylko polski fenomen. Ponad dwie trzecie firm znajdujących się w indeksie S&P500 opublikowało wyniki lepsze od oczekiwań. Pomimo zaawansowanej fazy cyklu wzrostowego w gospodarce amerykańskiej, kondycja firm ulega dalszej poprawie. Przekłada się to na notowania akcji tych spółek ale także na koszt pozyskiwania funduszy na rynku obligacji. Tworzy to komfortową sytuacją dla inwestorów zainteresowanych obligacjami korporacyjnymi. Inwestowanie w te papiery jest bezpieczne i nadal istnieje możliwość osiągnięcia dodatkowej stopy zwrotu ze wzrostu cen obligacji. Możliwości te wykorzystują fundusze Skarbiec TFI działające na tym rynku, czyli Skarbiec Lokacyjny i Skarbiec Globalnych Obligacji Korporacyjnych FIZ. Papiery dłużne firm korzystają (na równi z akcjami) z dobrej koniunktury gospodarczej, będąc jednocześnie mniej narażonymi na wahania wynikające z innych rodzajów ryzyka, takich jak np. sytuacja polityczna.


Pobierz w wersji PDF