Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Podsumowanie miesiąca - luty 2012 r.

2012-03-09




LTRO II

WYDARZENIE MIESIĄCA

Najważniejszym wydarzeniem w lutym było przeprowadzenie drugiej rundy LTRO, czyli udzielenie bankom komercyjnym niskooprocentowanej pożyczki przez EBC. Brzmi znajomo? Operacja została przeprowadzona na wzór ubiegłorocznych Quantitative Easing w USA i stanowi drugą odsłonę pakietu wspomagającego gospodarki krajów eurolandu. Od sposobu, w jaki zostaną wykorzystane środki przez banki komercyjne, będzie zależeć wpływ LTRO na rynki finansowe. Możliwości są trzy: dokapitalizowanie banków, zakup obligacji europejskich lub zwiększenie akcji kredytowej. Dwa ostatnie rozwiązania mają szansę poprawić sytuację na rynku w krótkim- i średnim terminie. Pierwsze LTRO, które miało miejsce w grudniu ubiegłego roku, miało kojący wpływ na światowe parkiety i pozwoliło inwestorom zapomnieć o niedźwiedziu panoszącym się na giełdach praktycznie od połowy 2011r.




Kredyt Bank / BZ WBK


SPÓŁKA MIESIĄCA

Na rynku bankowym już niedługo pojawi się nowy gracz. Belgijski KBC i hiszpański Santander Bank postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć trzeci co do wielkości bank w Polsce. Transakcja ma opiewać na kwotę 20,8 mld zł i z takim wynikiem śmiało można ją nazwać „fuzją roku”. Jaki będzie nowy bank? Na starcie nowy bank otrzyma solidne wsparcie w zakresie kredytów hipotecznych od Kredyt Banku i w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw od BZ WBK. Prognozuje się, że aktywność przedsiębiorstw w obszarze fuzji i przejęć powinna wzrosnąć w 2012 r. Z pewnością może się to przełożyć na wzrosty cen akcji spółek, które będą podczas akwizycji sprzedawane z premią. W przypadku Kredyt Banku premia była zaskoczeniem dla rynku – wyniosła prawie 34% - jest to cena, jaką jest w stanie zapłacić Santander, aby się znaleźć w punkcie, który organicznie musiałby wypracowywać przez długie lata.





10%

LICZBA MIESIĄCA

Właśnie tyle mógł zarobić inwestor, który posiadał ekspozycję na rosyjski rynek akcji w lutym. Za tak imponującym wzrostem rosyjskiego indeksu giełdowego RTS stoi przede wszystkim napływ kapitału zagranicznego, co świadczy o rosnącym globalnym apetycie na ryzyko. Zresztą nie tylko rosyjski parkiet zachowywał się tak mocno. W lutym główne amerykańskie indeksy osiągnęły poziomy przedkryzysowe. Bazę dla tych wzrostów stanowiły solidne dane makro i optymistyczne wskaźniki wyprzedzające. Co ciekawe na GPW odwróciła się tendencja, do której rynek przyzwyczaił inwestorów – akcje średnich i małych spółek urosły kolejno kilka – kilkanaście razy więcej niż nasze rodzime blue chipy.


Podsumowanie


LUTY 2012

Luty był drugim z kolei miesiącem, który pozwolił inwestorom na w miarę spokojny sen. Praktycznie wszystkie klasy aktywów systematycznie drożały po tym jak 30 stycznia ustalono szczegóły „Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej” – złośliwi twierdzą, że nie wniósł on zbyt wiele, lecz spełnił raczej rolę środka uspokajającego. Do kluczowych wydarzeń z pewnością należy zaliczyć przeprowadzenie LTRO II oraz częściowe rozwiązanie (choć należy pamiętać, że krótkoterminowe) problemów zadłużeniowych strefy euro – Grecja otrzymała kolejną transzę pomocową. Dane makro i wskaźniki wyprzedzające koniunkturę podzieliły świat na „dobry” (Ameryka, Niemcy, gospodarki rozwijające się, Polska) i „zły” (peryferyjne kraje strefy euro, Francja), jednak nie miały aż tak dużego przełożenia na zachowanie się poszczególnych parkietów. Podsumowując, sytuacja napawa optymizmem, jednak należy pamiętać o istniejących ryzykach i ich wpływie na wyceny poszczególnych instrumentów finansowych.






Pobierz w wersji PDF