Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Podsumowanie - styczeń 2012 r.

2012-02-09


Podsumowanie miesiąca - styczeń 2012 r.


Ratingi w dół

WYDARZENIE MIESIĄCA

Agencja Standard&Poor’s po raz kolejny pogroziła palcem dziewięciu krajom strefy euro, m.in. Francji, Włochom, Austrii, Hiszpanii i Portugalii. Francja straciła najwyższą wiarygodność kredytową na rzecz ratingu AA+ (takiego samego, jaki aktualnie mają Stany Zjednoczone). W przypadku Włoch zmiana oceny była bardziej dotkliwa, bo aż o 2 punkty w dół. Wydaje się, że inwestorzy byli przygotowani na taki obieg spraw – stopy zwrotu najważniejszych światowych indeksów giełdowych tuż po tym zdarzeniu oscylowały wokół zera, a rentowności na aukcjach papierów skarbowych plasowały się na poziomach niższych niż przed decyzją agencji. W krótkim terminie Standard&Poor’s nie namieszał na rynkach, jednak w dłuższym horyzoncie czasowym powyższa decyzja z pewnością nie pozostanie bez echa. Rozwiązanie problemów strefy euro jest aktualnie na etapie koncepcyjnym i należy jeszcze chwilę poczekać na fazę wdrożeniową.


Kodak


SPÓŁKA MIESIĄCA

Kodak – kluczowy gracz w branży fotograficznej, pionier rynku – między innymi twórca negatywów w rolce, po 131 latach działalności przegrał walkę z konkurencją. Malejący popyt na produkty oferowane przed Kodak, przestarzałe technologie, a także zacięta walka na rynku aparatów i drukarek cyfrowych (Cannon, Hewlett-Packard), zmusiły światowego giganta do złożenia w Nowym Yorku wniosku o upadłość. W sądzie upadłościowym znalazły się również podania o reorganizację działalności, które pomogą przedsiębiorstwu, z miliardowym kredytem na barkach, rozpocząć proces restrukturyzacji zadłużenia. W 2011 r. akcje Kodaka potaniały o 88 %, a za polisę ubezpieczeniową (CDS) za każde 10 mln $ długu firmy inwestor musiałby zapłacić 500 000 mln $ rocznie plus 7,04 mln $ opłaty początkowej.




4,3%

LICZBA MIESIĄCA

Według opublikowanych na koniec stycznia wstępnych danych produkt krajowy brutto w 2011 r. był realnie wyższy o 4,3 % w porównaniu z rokiem poprzednim. Konfrontując ten wynik z rokiem ubiegłym, prezentuje się on znacznie lepiej – w 2010 r. wzrost PKB wyniósł 3,8 %. Ogłoszona prognoza była jednym z czynników, które wpłynęły na poprawę wizerunku naszego kraju w oczach inwestorów - znalazło to odzwierciedlenie w wycenie złotego. Sytuacja polskiej gospodarki na tle regionu prezentuje się całkiem dobrze – zapowiadane reformy, relatywnie wysoki wzrost PKB, silny popyt wewnętrzny napawają optymizmem. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy rynek dyskontuje już negatywne scenariusze rozwoju sytuacji w strefie euro, inwestowanie na rynkach wschodzących, do których nadal należy nasz kraj, może przynieść przyzwoite zyski.


Podsumowanie

STYCZEŃ 2012

Styczeń pozwolił inwestorom choć na chwilę zapomnieć o zawirowaniach na rynkach z drugiej połowy 2011 r. Na giełdach zazieleniło się, GUS opublikował szacowany wysoki wzrost PKB za 2011, europejskie obligacje sprzedawały się niemal na pieńku (m.in. efekt udzielonej bankom komercyjnym przez EBC pożyczki). Rynki surowców również zachowywały się bardzo dobrze i wydaje się, że inwestorzy porzucili minorowe nastroje (m.in. ceny kontraktów na złoto, ropę WTI, miedź, aluminium poszybowały w górę). Mimo to, wciąż stąpamy po nieznanym dla nas obszarze – jeszcze nigdy w historii kryzys zadłużeniowy w takiej skali nie dotknął sektora publicznego. Wynikająca z tego niepewność może indukować dużą zmienność rynków akcji i brak jednoznacznego trendu przynajmniej do połowy 2012 r. Zalecamy Naszym Klientom ostrożność i rekomendujemy fundusze Skarbiec Depozytowy i Skarbiec Lokacyjny. Pozwolą on na doskonałą dywersyfikację kapitału oraz ekspozycję na najbardziej dochodowe w ocenie Zarządzających Funduszami instrumenty dłużne.




Pobierz w wersji PDF