Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Skarbiec-Alternatywny podsumowanie października

2011-11-14



Skarbiec Alternatywny


SKARBIEC ALTERNATYWNY INWESTUJE DO 100% W MAN AHL TREND1

KOMENTARZ DO BIEŻĄCEJ POLITYKI INWESTYCYJNEJ - AHL1 (USD) - PAŹDZIERNIK 2011

W październiku dał się zaobserwować wzrost apetytu na ryzyko, związany z nadziejami na rozwiązanie problemów występujących na rynku długu publicznego w Europie. Na kilka tygodni przed pilnym szczytem przedstawicieli państw strefy euro – 27 października, na którym zapowiedzieli oni stanowcze działania w walce z kryzysem, nastroje na rynkach były dość optymistyczne. Stąd też odwrócenie trendów z kilku ostatnich miesięcy – silne odbicie cen „aktywów ryzykownych” na całym świecie kosztem „bezpiecznych przystani”.

Dla ogólnej pozycji funduszu AHL, która zakładała odwrót od ryzyka, taka nagła zmiana okazała się niekorzystna. Powrót apetytu na ryzyko na rynku spowodował, że pozycje wcześniej przynoszące solidne stopy zwrotu teraz zaczęły tracić – dotyczy to szczególnie krótkich pozycji na rynku akcji i długich pozycji na rynku instrumentów dłużnych. W tym pierwszym przypadku optymistyczna reakcja inwestorów na obietnice ostatecznego rozwiązania europejskich problemów z zadłużeniem oznacza straty we wszystkich regionach. Także „bezpieczne przystanie”, na które inwestorzy przestali patrzeć łaskawym okiem, były źródłem dużych strat, mimo, że w poprzednich miesiącach długie pozycje w obligacjach skarbowych USA i silnych państw europejskich zachowywały się zupełnie inaczej. Szczególną uwagę warto zwrócić na długie pozycje w obligacjach USA, w przypadku których znaczenie miały nie tylko optymistyczne informacje z Europy, ale też publikacja danych świadczących o ożywieniu gospodarczym za oceanem i możliwości uniknięcia podwójnego dna recesji.

Jeżeli chodzi o pozostałe rynki, straty powiększone zostały przez transakcje na rynku walutowym i instrumentów związanych z rynkiem energetycznym. Na rynku walut istotne było gwałtowne odwrócenie trendu wzrostowego w dolarze USA i znaczący spadek jego kursu. Optymistyczne nastawienie do wydarzeń w strefie euro i nadzieje na powrót gospodarki do pełni sił spowodowały wyprzedaż dolara, którym finansowano zakupy bardziej ryzykownych walut, w tym reanimowanego euro. Z kolei na rynku energetycznym na minusie miesiąc zakończyły krótkie pozycje na rynku ropy naftowej – drożały wszystkie surowce, czego przyczyną był tańszy dolar, powrót do ryzyka i oznaki wzmocnienia globalnego popytu.
Pewnym pocieszeniem jest w zakończonym miesiącu dodatni wynik transakcji na rynku metali. Najlepiej zachowywały się długie pozycje na rynku złota i srebra, choć nie był to wzrost nawet w przybliżeniu tak spektakularny jak w poprzednich miesiącach.






Pobierz w wersji PDF